Uşak Üniversitesi İletişim Fakültesi

 

T.C.

UŞAK ÜNİVERSİTESİ

İLETİŞİM FAKÜLTESİ

SOSYAL SORUMLULUK VE HALKLA İLİŞKİLER KAMPANYALARI DERSİNDE ÖĞRENCİLERİMİZİN YAPILAN UYGULAMA ÖRNEKLERİ

 

Tohum Topları Doğayı Yeniden Canlandıracak

Uşak Üniversitesi öğrencileri iklim krizine karşı mücadele etmek amacıyla yola çıktıkları sosyal sorumluluk projelerinde tohum toplarıyla doğaya katkı sağlamayı hedefliyor.

Uşak Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bölümü 4. sınıf öğrencileri Neşe Koç, Behiye Beril Dağ, Jamilya Mamedova ve Gürkan Hekimoğlu projelerinin ilk etkinliğinde, TOKİ Ortaokulu 5. sınıf öğrencilerine “Tohum Toplarının Doğaya Katkıları” konulu konferans düzenledi.

Behiye Beril Dağ’ın sunumuyla geçekleşen etkinlikte, tohum toplarının nasıl yapıldığı ve bu topların doğaya karışma süreci ile ilgili bilgiler aktarıldı. Sunumun son aşamasında ise öğrencilerin tükettikleri meyvelerin çekirdekleriyle tohum topu yaparak doğaya katkı sağlayabilecekerinin altı çizildi.

 

Öğrenciler tarafından büyük ilgi gören konferansın sonunda TOKİ Ortaokulu 5. sınıf öğretmenleri; bu tarz projelerin çocukların çevre bilinci kazanmasına katkı sağladığını ve bu projelerin üniversiteli gençler tarafından organize edilmesinin mutluluk verici olduğunu ifade ederek teşekkür etti.

Uşak Üniversitesi Öğrencileri Küçük Yaşta Başlayan Bağımlılıklara Dikkat Çekmeyi Amaçlıyor

Uşak üniversitesi iletişim fakültesi 3. Sınıf öğrencileri Sude Eroğlu, Ali Yiğit, M.Mert Altındağ ve Erkan Karababa küçük yaşta başlayan sigara, alkol, madde ve telefon bağımlılığı sorununa farkındalık yaratmak için kampanya düzenledi.  Kampanya sürecinde yeşilayla birlikte hareket ederek ve gerekli duyuruları yaparak herkesi bilinçlendirmeyi amaçlıyorlar. Uşak üniversitesi iletişim fakültesi öğrencileri Halit Ziya Uşaklıgil Ortaokulunda okulun müzik öğretmeni Murat Güzel eşliğinde müzik şenliği düzenleyerek küçük yaşta başlayan bağımlılıklara karşı dikkat çekmeyi amaçlıyor.

Uşak üniversitesi iletişim fakültesi 3. Sınıf öğrencileri Sude Eroğlu, Ali Yiğit, M.Mert Altındağ ve Erkan Karababa küçük yaşta başlayan sigara, alkol, madde ve telefon bağımlılığı sorununa farkındalık yaratmak için kampanya düzenledi.  Kampanya sürecinde yeşilayla birlikte hareket ederek ve gerekli duyuruları yaparak herkesi bilinçlendirmeyi amaçlıyorlar. Uşak üniversitesi iletişim fakültesi öğrencileri Halit Ziya Uşaklıgil Ortaokulunda okulun müzik öğretmeni Murat güzel eşliğinde müzik şenliği düzenleyerek küçük yaşta başlayan bağımlılıklara karşı dikkat çekmeyi amaçlıyor.

Üniversiteli Öğrencilerden Enerji Tasarrufu Projesi

Uşak Üniversitesinde okuyan öğrencilerden sosyal sorumluluk projeleri kapsamında Enerji Tasarrufuna el attı

Uşak Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla ilişkiler ve Reklamcılık bölümü öğrencileri Özlem Karakoyun, Enes Tunç, Şeyma Aslan ve Büşra Çark "Enerji Tasarrufu" konulu sosyal sorumluluk projeleri kapsamında "Daha yaşanabilir bir dünya için, enerjini koru!" sloganı ile yol çıktıkları yolda  Ergenekon Ortaokulu, İmam Hatip Ortaokulu ve 23 Nisan Ortaokulu olmak üzere 7. sınıf öğrencilerine bilgilendirmeler yapıldı. Üniversite öğrencileri hazırladıkları projede eğitim gerçekleştirilen okullarda ortak kullanım alanları olan sınıf ve lavabolara tasarruf ile ilgili bilgilendirici etiketler de yapıştırılırken, öğrencilerin "Enerji Tasarrufu" konusuna gereken önemi vermeleri ve farkındalıklarının oluşması amaçlandı. 19 Nisan'da başlayan etkinlik, 21 Nisan'da sona erdi.


Farkında Ol Hayat Kurtar!

22 Nisan 2022 Cuma 15:20 1 Ülkemizde yaşamlarını devam ettirebilmek için organ nakli ve bu naklin gerçekleşebilmesi amacıyla bağışlanacak organ bekleyen yaklaşık 30 bin kişi bulunmaktadır. Ancak yapılan tüm çalışmalar ve kampanyalara rağmen, Türkiye’deki organ bağış oranları ihtiyacı karşılayacak düzeyde değildir. Uşak üniversitesi Halka İlişkiler ve Reklamcılık bölümü öğrencileri ‘Aydın Sevinç, Edagül Şeremet, Fevziye Cemre Dalkılınç ve Oğuzhan Efe bu duruma dikkat çekmek ve organ bağışında toplumsal farkındalığı arttırmak için ‘Umuda Hayat Ver’ isimli kısa film çektiler.   Öğrenciler bu film ile insanların organ bağışı bekleyerek hayatlarını kaybettiğine dikkat çekerek, organ bağışı konusunda herkesin duyarlı olmasını ve bağış bekleyenlere umut olmak istiyorlar.

Üniversiteli Gençlerden Aşevi Projesine Destek

Uşak Belediyesi’nin başlattığı çağrı ile yeni yüzüne kavuşmaya hazırlanan Uşşak Aşevi için şehrin ileri gelenleri ve hayırseverlerin desteğiyle başlatılan kampanyaya, Uşak Üniversitesi öğrencileri de dahil oldu. 2021 yılının sonlarında gerçekleşen proje tanıtımının ardından kısa süre içerisinde harekete geçen Uşak Belediye Başkanı Mehmet Çakın, şehrin siyasilerini ve hayırsever iş insanlarını bu anlamlı projenin etrafında birleştirmeyi başardı. Tüm şehrin, yeni aşevi inşası için giriştiği mücadeleye kayıtsız kalmayan Uşak Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğrencileri de taşın altına elini koyarak ‘Biz de varız’ dedi. 

Şehirle tanışma hikayesi 1993 yılına kadar uzanan ve yıllar içinde yardıma muhtaç binlerce kişi için umut kapısı haline gelen Uşşak Aşevi, Uşak Belediyesi öncülüğünde değişen koşullar ve gerekli görülen ihtiyaçları karşılayacak şekilde yeniden inşa edilecek. Aşevinin bilinirliğini artırmak ve değişim ihtiyacını daha geniş kitlelere ulaştırmak için iletişimin gücünü kullanmayı hedefleyen gençler, çeşitli medya unsurları aracılığıyla gerçekleştirilecek tanıtımlar ile bağış kampanyalarının yanı sıra bazı ünlü simaların da yer alacağı etkinliklerle bu sürece destek olacak. 

Tamamen gönüllülük esasına dayanan bu birlikteliğe dahil olan gençler, Uşşak Aşevi Yaptırma Derneği ve Uşşak Aşevi Yardım Kültür ve Hizmet Vakfı ile bir mutabakat da imzaladı. Projeyi geliştiren öğrenciler, Peygamberimiz Hz. Muhammed’in ‘Komşusu açken tok yatan bizden değildir’ hadis-i şerifini şiar edinerek yola çıktıklarını anlatarak, “Bizler de arkadaşlarımızla, yıllardır sokaklarında gezip ekmeğini yediğimiz bu şehre ve bu şehrin ihtiyaç sahibi kimselerine destek olmak için elimizden geleni yapacağız. Gerçekleştireceğimiz tanıtımlarla bu hayrın daha fazla insana ulaşmasına vesile olmayı, Uşak’ın kalbinde yeni bir dünya inşa etmeyi hedefliyoruz” ifadelerini kullandı.  

Öğrenciler "geç olmadan" iklim krizi ve sürdürülebilirlik için harekete geçti

Uşak Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık bölümü öğrencilerinden Eminenur Atasoy, Aydın Sevinç, Ece Yıldırım ve İrem Özaçar tarafından hazırlanan “İklim Krizi Farkındalığı Yaratma” kampanyası hayata geçirildi. 1 Eylül İlkokulu ve Cumhuriyet İlkokulundaki 2.sınıflara yönelik düzenlenen bu kampanya kapsamında çocuklara iklim krizi anlatılarak, onlarda bu konu hakkında farkındalık yaratmak amaçlandı. Kampanya 4 aşamada gerçekleşti. İlk olarak çocuklara yöneltilen sorularla bu konu hakkındaki bilgi seviyeleri ölçüldü ve daha sonra iklim krizi hakkında animasyon videosu izletildi. Öğretilen bilgileri pekiştirmek için bir tiyatro oyunu sergilenerek çocukların görsel hafızalarında da yer edinilmek amaçlandı. Son olarak da öğrenciler tarafından tasarlanan “Dünya’yı Kurtar” adlı kutu oyunu oynatılarak çocuklarda iklim krizi hakkında güzel bir farkındalık yaratıldı. 

Uşak Üniversitesi Öğrencilerinden Çiftçiye Nefes Kampanyası

Uşak Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık bölümü 3. Sınıf  öğrencileri Bekir Okyay, İlkim Miray Üzer, Jamilya Mamedova ve İlayda Yaşar tarafından yapılan kampanya, ÇKS belgesine sahip olan çiftçiler ve tarım firmaları için büyük bir hizmet sunuyor.  

Madeni yağlarda %25 indirim sağlayan Çiftçiye Nefes kampanyasını Öğrenciler 20.04.2022 Çarşamba günü saat 15.30’da Güçlü Meriç LTD. Satış Ofisinde tanıtım etkinliği ile  kampanya broşürü dağıtarak kampanyanın başladığını sevgili Uşak halkına sundu.

Uşak’ta Minik Eller Atıkları Sanata Dönüştürdü

Aybey İlköğretim Okulu öğrencileri, geri dönüşümde farkındalığı artırmak için renkli bir projeye imza attı. Geri dönüştürülebilir malzemelerden yeni ürünler elde eden öğrenciler, el emeğiyle ürettikleri özel tasarımları görücüye çıkarttı.Kullanılmayan karton kutulardan plastik bardaklara, pet şişelerden eski oyuncaklara kadar geri dönüştürülebilir birçok malzeme minik ellerde sanata dönüştü. İlkokul öğrencilerinin hayal güçleriyle tasarladığı birbirinden sempatik ürünlerin sergisi, ziyaretçilerinden büyük beğeni topladı. Sergiyi ziyaret edenler arasında çevre bilinci konusunda önemli çalışmaları hayata geçiren Uşak Belediye Başkanı Mehmet Çakın, Belediye Başkan Yardımcısı Meral Gülmez Saçar, AK Parti Belediye Meclis Üyesi Kemal Solakhan da vardı.Uşak Belediyesi tarafından, yeni nesli geri dönüşüme teşvik etmek amacıyla çok sayıda sıfır atık kampanyasının gerçekleştirildiğini ve atık malzemelerden tasarım yarışmaları düzenlendiğini kaydeden Başkan Çakın, Kemalöz Mahallesi’ne kazandırılan geri dönüşüm parkına da işaret etti. “Yaşam alanlarını korumanın ilk adımı kirletmemektir.” diyen Çakın, “Geri dönüşüm adına yapılan her faaliyeti destekliyoruz. Çocuklarımızın bu konuda bilinçlenmesi çok önemli. Hem ülke ekonomimize katkı sağlayan hem de doğamızı koruyan geri dönüşüm bilinci, Uşak’ta her geçen gün çok daha iyi bir noktaya geliyor. Bizler de yeni birçok yatırımla bu alanda hizmet üretmeye devam ediyoruz. Gençlerimizi de bu farkındalığa ulaşmış bir şekilde görmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Gerek eğitimcilerimizi gerekse emek emek ürünler ortaya çıkaran değerli gençlerimizi tebrik ediyorum.” İfadelerini kullandı.


Temizlik İşleri Müdürlüğü tarafından uygulanan Atık Yağ Toplama Kampanyası’na da değinen Uşak Belediye Başkanı Mehmet Çakın, sağlıklı bir çevre için atık yağların çöpe ya da lavabo giderlerine dökülmemesi gerektiğini vurguladı. Başkan Çakın, çocuklardan bu konuda da duyarlı olmalarını rica ederek, “Evlerinizde biriken atık yağları, belediyemize ya da geri dönüşüm merkezlerine getirmelisiniz. Getirme imkânınız yoksa ALO 153’ü arayıp, ekiplerimizi evinize davet ederek atık yağlarınızı teslim edebilirsiniz.” diye konuştu.
 Geri dönüşüme gösterdikleri duyarlılık nedeniyle takdir toplayan çocuklara, Uşak Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü Ekipleri’nce çevre eğitimi de verildi. Başkan Çakın, konuya gösterdikleri duyarlılık nedeniyle çocuklara teşekkür ederek; onlara, “Efecan ile Çevre Kahramanı Ol” adlı kitap ile tohumlu kalem hediye etti.

Her Atık Çöp Değildir Defilesi  

Uşak üniversitesi öğrencileri, ilk öğretim öğrencilerinin geri dönüşüm bilincini geliştirmek icin ‘Her atık çöp değildir’ projesi kapsamın da geri dönüşümden kostüm defilesi düzenlediler. Uşak üniversitesi Halkla ilişkiler ve Reklamcılık bölümü 4. Sınıf öğrencilerinden Suat Dinçer, Merve Kahraman, Mahmut Özen ve Mümine Uzun. ‘Her atık çöp değildir’ sosyal sorumluluk projesi  kapsamında  cumhuriyet ilkokuluna ilk olarak geri dönüşüm  kutuları koydular. İkinci  etkinlik olarak da okulda anasınıfı öğrencileri, geri dönüşümden hazırlanmış oldukları kostümler ile anasınıfı öğrencilerinde geri dönüşüm bilincini geliştirmek ve geri dönüşüm atıklarını nasıl tekrardan kullanılabileceğini göstermek için geri dönüşüm materyallerinden kostümler hazırladılar. Hazırlamış oldukları kostümleri anasınıfı öğrencilerini üstlerinde deneyerek defile gerçekleştirdiler. Diğer bir etkinlik olarak da cumhuriyet ilkokulunda  geri dönüşüm materyallerinden süs ve kullanılabilir malzeme ödüllü bir yarışma düzenlenecek yapılan süsler ile sınıfları ve okulu güzelleştirmek amacıyla kullanacaklarını dile getirdiler.

Gıda İsrafına Son Ver Kampanyası

T.C. Uşak Üniversitesi Öğrencileri Atık Geri Dönüşümü İçin ‘’Gıda İsrafına Son Ver’’ Projesini Başlattı Uşak Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bölümü Öğrencileri Atık Geri dönüşümü için ‘’Gıda İsrafına Son Ver’’ Projesini Başlattı. 14 Haziran 2021 Pazartesi 22:58 3 Uşak Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık bölümü 3.sınıf öğrencileri Esra Nur Çiftçi, İrem Özaçar ve Selman Yakalıoğlu, ülkemizde gittikçe artan gıda israfına yönelik sürdürülebilir ve geri dönüştürülebilir atıkların değerlendirilmesine yönelik bir sosyal medya kampanyası başlattı. Gıda kayıp ve imhalarını azaltmak ve tüketilebilir durumdaki gıdaların yeniden değerlendirilmesini sağlamak için sosyal medyada tarif videoları ve bilgilendirici paylaşımlar yapıldı. Projenin amacı gıda sektörü çalışanlarını ve ev hanımlarını bilgilendirerek Uşak’taki gıda israfına dikkat çekmek, bilgilendirmek ve olabildiğince israfın önüne geçilmesini sağlamak oldu. Ayrıca öğrenciler farkındalık oluşturmak için Uşak'ta tüketicinin dikkatini çekmek adına projeyi kapsayan afişleri Uşak'ın lokanta ve perakende noktalarında etkinlik düzenleyerek görülebilecek yerlere astı.

Uşak’lı Öğrencilerden “Düşlerinizde müziğe yer verin” projesi

Uşak Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık bölümü 4. Sınıf öğrencileri Nehir Memiş, Musa Şen, Burak Akçay ve Tolga Kaan Girgin tarafından gerçekleştirilen “Düşlerinizde müziğe yer verin” isimli  sosyal sorumluluk projesi göz doldurdu.

Nehir Memiş, Musa Şen, Burak Akçay ve Tolga Kaan Girgin başlatıkları proje kapsamında Uşak’ın Halit Ziya Uşaklıgil Ortaokuluna müzik sınıfı yapıtı. Öğrenciler hazırladıkları müzik sınıfını önce boyadı daha sonra sınıf duvarlarına müzik aletleri ve notalarla süsleme desenleri çizilerek müzik sınıfını tamamladı.Engelsiz Sanat Projesi

Uşak Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık bölümünde eğitim gören Aleyna Balaban,  Kadir Bayer, Elif Yavuz Ve Havane Nur Alvan, engelli bireyleriçin anlamlı bir projeye imza attı.

Aleyna Balaban,  Kadir Bayer, Elif Yavuz Ve Havane Nur Alvan isimli İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık bölümü öğrencileri, Uşak Özel Eğitim Uygulama Okulu’nda  “Engelsiz Sanat” projesi adı altında düzenledikleri proje kapsamında tekerlekli sandalye dağıtımı gerçekleştirmek amacıyla çocuklar için konser ve kermes etkinliği düzenledi.

Uşak’ın başarılı grubu Kararsız Band sahne aldığı konser etkinliğinde Uşak Özel Eğitim Uygulama Okulu öğrencileri çocuk şarkılarına danslarıyla eşlik etti.

İl Milli Eğitim Şube Müdürü Sinan Yıldız, İl Milli Eğitim Özel Kalem Müdürü Mustafa Hami Ay ve Okul Müdürü Mustafa Geçici de katıldı. Etkinliğin sonunda sunucumuz Elif Yavuz tarafından plaket ve madalya töreni yapıldı. Akabinde üniversite öğrencilerimiz aracılığıyla Bursa Yıldırım Engelliler Dayanışma Ve Yardımlaşma Derneği tarafından bağışlanan 8 tekerlekli sandalyeden biri okul revirine hediye edildi. Kalan 7 tekerlekli sandalye ise Uşak ilçelerindeki ihtiyaç sahibi bedensel engelli çocuklara yine üniversite öğrencileri aracılığıyla verilecektir.

Kaynak: Uşak Haber Ajansı

 

Uşak


26 Nisan 2022