Uşak Üniversitesi İletişim Fakültesi

Uşak Üniversitesi İletişim Topluluğu’nun düzenlediği 3. Uşak Kanatlı Denizatı Kısa Film Festivali’nin finalistleri ve programı belli oldu. 12-13-14 Aralıktarihlerinde gerçekleşecek festivalde ikisi uzun metraj olmak üzere 41 film izleyiciyle buluşacak. Dört kategoride yarışmalı bölümün açıldığı festivalde film gösterimleri dışında aralarında söyleşi, atölye, masterclass ve forumların yer aldığı yedi etkinlik gerçekleşecek. Belgesel sinemacı Tunç Boran’ın yeni yapıtı “İstiklal Yolu”nun Türkiye’deki ilk gösterimine ev sahipliği yapacak festival aynı zamanda ödüllü yönetmen Ufuk Aksoy’un bugüne dek yalnızca özel seçkilerde sınırlı sayıda izleyiciyle buluşan filmi “Devremülk” Uşak’lı sinemaseverlerle buluşturacak. Ön seçici kurulun ardından, belgesel, deneysel, kurmaca ve oyuncu dallarında Kanatlı Denizatı Ödülü için yarışacak yapıtlar arasında kazananı, tiyatro/sinema sanatçısı Tamer Levent, sinema eleştirmeni Banu Bozdemir, akademisyen Dilek Tunalı, kısa film yönetmeni Gökçe Pehlivanoğlu ve yönetmen Ufuk Aksoy’un yer aldığı ana jüri belirleyecek. Dört dalda finalist olmayı başaran yapıtlar ve festival programı ise şu şekilde;

 

Belgesel Dalı

Baba Usta: Mezar İşleri Yapılır – Yönetmen: Özgün Kabakçıoğlu

Dağların Oğlu – Yönetmen: Yavuz Selim Taşçıoğlu

Vefa – Yönetmen: Baran Vardar

Deneysel Dalı

Kemik – Yönetmen: Volkan Güney Eker

Geçmiş Zamanın Rivayeti – Yönetmen: Ayşe Nur Fidan

Pan – Yönetmen: Özer Kesemen

Kurmaca Dalı

Lütfi – Yönetmen: Cahit Kaya Demir

Asfalt – Yönetmen: Süleyman Demirel

Hayatı Beş Geçe – Yönetmen: Salih Toprak

Oyuncu Dalı

“Lütfi” filmindeki oyunculuğuyla Levend Öktem

“Asfalt” filmindeki oyunculuklarıyla Güldestan Yüce & Ozan Dağara

“Hayatı Beş Geçe” filmindeki oyunculuğuyla Göktay Tosun

 

Festival Programı

12 Aralık 2016 (Mustafa Kemal Paşa Amfisi)

09.30-12.30 Uşak İletişim Kısaları (Özel Gösterim)

13.00-14.30 Açılış Töreni ve Kokteyl

                - Açılış Filmi: En Yeni Gerçekçilik, 20’ – Yönetmen: Mehmet Ali Sevimli

14.30-16.30 Kısa Film Gösterimleri (Finalist Filmler)

                - Lütfi, 20’ – Yönetmen: Cahit Kaya Demir

                - Vefa, 13’ – Yönetmen: Baran Vardar

                - Kemik, 5’ – Yönetmen: Volkan Güney Eker

                - Asfalt, 11’ –  Yönetmen: Süleyman Demirel

                - Baba Usta: Mezar İşleri Yapılır, 22’ – Yönetmen: Özgün Kabakçıoğlu

                - Geçmiş Zamanın Rivayeti, 3’ – Yönetmen: Ayşe Nur Fidan

                - Hayatı Beş Geçe, 21’ – Yönetmen: Salih Toprak

                - Dağların Oğlu, 17’ – Yönetmen: Yavuz Selim Taşçıoğlu

                - Pan, 5’ – Yönetmen: Özer Kesemen

16.30-19.30 Retrospektif – Ufuk Aksoy Filmleri

                - Yıldönümü, 11’

                - Devremülk, 81’

12 Aralık 2016 (Fen-Edebiyat Fakültesi Konferans Salonu)

15.00-16.30 Belgesel Gösterimi ve Tunç Boran ile Belgesel Sinema Üzerine Söyleşi

                - İstiklal Yolu, 40’

13 Aralık 2016 (Mustafa Kemal Paşa Amfisi)

09.00-13.00 Yönetmenlik ve Görüntü Yönetmenliği Atölyesi 1 – Ufuk Aksoy

16.00-20.00 Kısa Film Gösterimleri

- 7 Santimetre, 16’ – Yönetmen: Metehan Şereflioğlu

- Kıllıt, 17’ – Yönetmen: Zeynep Altay

- Beyoğlu Sineması, 15’ – Yönetmen: Ömer Ferhat Özmen

- Han, 20’ – Yönetmen: Çağrı İşbilir

- Çay Fincanı, 5’ – Yönetmen: Elif Boyacıoğlu

- Ahali, 11’ – Yönetmen: Ezgi Büşra Çınar

- Bademler, 18’ – Yönetmen: Caner Özarslan

- Kefaret, 10’ – Yönetmen: Ali Kışlar

- İsterdim, 20’ – Yönetmen: Hasan Erdoğmuş

- Kaçak Kat, 7’ – Yönetmen: Cem Çevikayak

- Entropi, 14’ – Yönetmen: Hüseyin Urçuk

- Müsahip, 17’ – Yönetmen: Eren Bektaş

- Mavi, 12’ – Yönetmen: Ömer Sevinç

- Işıklık, 16’ – Yönetmen: Burak Doğan

- Medi, 18’ – Yönetmen: Resul SAKINMAZ

- Diğer Taraf, 4’ – Yönetmen: İsmet Kale

- Hiçbiryerden, 2’ – Yönetmen: Servet Özdemir

- 14.15, 10’ – Yönetmen: Kenan SUBAŞI

- Takım, 10’ – Yönetmen: İnan Erbil

- En Yeni Gerçekçilik, 20’ – Yönetmen: Mehmet Ali Sevimli

13 Aralık 2016 (Fen-Edebiyat Fakültesi Konferans Salonu)

14.00-15.30 Masterclass/Masaldan Sinemaya - Anlatının Kültürel Kökeni ve Sinemadaki Dönüşümü

 – Dilek Tunalı

14 Aralık 2016 (Mustafa Kemal Paşa Amfisi)

9.00-13.00 Kısa Film Gösterimleri (Finalist Filmler)

- Lütfi, 20’ – Yönetmen: Cahit Kaya Demir

                - Vefa, 13’ – Yönetmen: Baran Vardar

                - Kemik, 5’ – Yönetmen: Volkan Güney Eker

                - Asfalt, 11’ –  Yönetmen: Süleyman Demirel

                - Baba Usta: Mezar İşleri Yapılır, 22’ – Yönetmen: Özgün Kabakçıoğlu

                - Geçmiş Zamanın Rivayeti, 3’ – Yönetmen: Ayşe Nur Fidan

                - Hayatı Beş Geçe, 21’ – Yönetmen: Salih Toprak

                - Dağların Oğlu, 17’ – Yönetmen: Yavuz Selim Taşçıoğlu

                - Pan, 5’ – Yönetmen: Özer Kesemen

16.30-17.30 Kapanış ve Ödül Töreni

14 Aralık 2016 (Fen-Edebiyat Fakültesi Konferans Salonu)

09.00-12.30 Yönetmenlik ve Görüntü Yönetmenliği Atölyesi 2 – Ufuk Aksoy

12.30-14.00 Finalist Yönetmenlerle Kısa Film Forumu – Ahmet Dönmez, Onur Keşaplı

14.00-15.30 Sinema Eleştirmenliği ve Yazarlık Üzerine – Banu Bozdemir

 

Ayrıntılı bilgi;

http://usakfilmfest.wixsite.com/ukdff


09 Aralık 2016