Uşak Üniversitesi İletişim Fakültesi

İletişim Topluluğu'nun geçtiğimiz dönem başlattığı ve edebi metinlerden sinemaya aktarılan yapıtların incelendiği "Uyarlama Çözümlemeleri"nin ikincisinde, ölümünün 400. yılı vesilesiyle William Shakespeare'in ünlü başyapıtı Macbeth'in 2015 uyarlaması değerlendirildi. 

8 Kasım tarihinde Mustafa Kemal Paşa Amfisinde gerçekleşen etkinlikte, Eğitim Fakültesi araştırma görevlilerinden, yazar Gülbike Yıldırım ve fakültemiz araştırma görevlisi, yönetmen/yazar Onur Keşaplı konuşma yaptılar. Öğrencilerin somut olarak katılım gösterdiği, etkileşim halinde ilerleyen çözümlemede, Macbeth hakkında çekilen kısa bir filmin ardından Justin Kurzel'in Macbeth uyarlaması gösterildi. Ardından söz alan Gülbike Yıldırım konuşmasına "dedikodu teorisi" ile başladıktan sonra insanlık tarihinin gözleme, seyre ve taklide dayalı olduğunu belirterek, Shakespeare dönemi tiyatrosunun ve beraberinde Macbeth'in buna tekabül ettiğini söyledi. 

Macbeth'in metinden, tiyatroya ve oradan beyaz perdeye taşınmasında ne gibi eklemeler ve çıkartmalar olduğu üzerine tartışıldıktan sonra söz alan Onur Keşaplı, sinema tarihi boyunca farklı coğrafyalardan ünlü yönetmenlerin uyarladığı Macbeth'in, söz konusu uyarlamalarda ne gibi değişikliklerle işlendiği üzerinde durdu. Metnin uyarlanması konusunda ucu açık noktaların yönetmenlerce doldurulması noktasında, Macbeth özelinde, konuşmacı ve dinleyiciler arasında beyin fırtınası şeklinde ilerleyen etkinlik, İletişim Topluluğu öğrencilerinin Gülbike Yıldırım'a teşekkür plaketi sunmasıyla noktalandı.


14 Kasım 2016