Uşak Üniversitesi İletişim Fakültesi

Uşak Üniversitesi İletişim Topluluğu, İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü öğretim üyesi Yrd.Doç.Dr. Önder Deniz’in koordinatörlüğünde "İnnovatif Girişimcilik" konulu konferans düzenledi.

Mustafa Kemal Paşa amfisinde düzenlenen etkinliğe konuşmacı olarak İstanbul KOSGEB Müdürü Gürsel Kızılarslan katıldı. Girişimciliğin öneminden bahseden Kızılarslan; " Girişimcilik hakkında yazılmış makale, kitap okuyabilirsiniz ama işin özeti tek kelimedir; Uğraşı." ifadelerini kullandı.
Çağın yenilik ve inovasyon çağı olduğunu söyleyen Kızılarslan öğrencilerin girişimcilik konusunda cesaretli olmalarını istedi. Kızılarslan; "İyi bir fikrim var üniversiteyi bırakayım mı? Diye sorular kafanızda oluşuyorsa biz buna hayır diyoruz. Üniversiteyi bırakmayın. Ama girişimci olun. Üniversitedeyken girişimciliğin planını yapın. Bu etkinlik sizin 4 yıl boyunca üniversitede aldığınız dersler kadar önemli bir etkinlik. Çok net bir şekilde ifade ediyorum. Bu etkinlik sonrasında siz girişimcilik konusunda kafa yorun ve kesinlikle bir plan yapın." ifadelerini kullandı.
Girişimciliğin bir çok tanımı olduğun söyleyen Kızılarslan; " Bir tanesi her şeyin mümkün olduğuna inanın. Başkalarının imkansız diye gördüğünde fırsat görendir girişimci. Girişimcinin birinci tarifi budur. İkinci olarak ben burada aslında mesaj da vermek istiyorum, hayal kuranlar girişimcilerdir. Hayalleri olmayanlar giriş9imciler değillerdir. Çok net hayal kurmanız gerekiyor. Hayalleri olanlar bir yerlere geliyor hayalleri olmayanlar yerinde sayıyor. Bunlar sadece hayal kurmazlar hayallerini gerçekleştirirler. Sadece hayal kuralar girişimci olamıyor. Her gün bize KOSGEB olarak yüzlerce kişi geliyor, iş fikriyle iş kurmak isteğiyle. Bizden destek talep ediyor. Onlara şunu söylüyorum; "Fikir değeri bir ise onu uygulamaya paha biçilmez". Fikir önemli ama uygulama daha da önemli." dedi.
Girişimcilik denildiğinde bir tek kelimenin "Uğraşı" nın akıla gelmesini söyleyen Kızılarslan konuyla ilgili olarak şunları söyledi; " Ben girişimciliği sadece bu kelimeyle özetleyebilirim. Defalarca konu hakkında yazılmış makale, kitap okuyabilirsiniz ama işin özeti bu kelimedir. ’Uğraşı’ Bitti. Uğraşan herkes başardı. Ben uğraşan herkesin başardığını kendi gözlerimle gördüm. Mesele uğraşmakla ilgili.

 

Başka biri "Girişimci uçurumdan atlayan kişidir ve aşağıya doğru inerken bir uçak tasarlar ölmemek için" Saçma bir şey gibi gelebilir ama aslında burada vurgulanmak istenen şey girişimciliğin zor bir şey olduğu, uçurumdan atlamak gibi. Buna rağmen ayakta kalmayı başarabilmeli diyor. Burada büyük bir riskten bahsediliyor. Riskin olmadığı yerde girişimcilikten bahsedilemez. Risk alan girişimciler hedefine ulaşırken risk alamayan biz memurlar, çalışanlar yerinde sayıyor. Benim tanımımda "Tembel birini köprüden önce son çıkışıdır" Bütün kapılar kapalı olsa da girişimcilik kapısı devamlı açıktır. Hiç olumsuz bir şey değildir."
 


01 Haziran 2016