Uşak Üniversitesi İletişim Fakültesi

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü’nün desteğiyle, fakültemiz dekanı Prof. Dr. Murat Sezgin'in başkanlığında ve fakültemiz araştırma görevlisi Dr. Onur Keşaplı'nın yönetiminde, Uşak Üniversitesi İletişim Topluluğu'nun katkılarıyla, Uşak 100. Yıl Kültür Sanat Turizm ve Tanıtım Derneği ile Apart Sanat Derneği tarafından 13-21 Aralık tarihlerinde dokuzuncu kez düzenlenecek olan Uluslararası Uşak Kısa Film Festivali’nin başvuruları sürüyor; son başvuru tarihi 1 Eylül.

Fakültemiz öğretim üyesi Doç. Müzeyyen Sevtap Aytuğ'un danışmanlığında, Uluslararası Kısa Film, Ulusal Kısa Film ve Ulusal Öğrenci Filmleri yarışmalarında toplam 26 dalda Kanatlı Denizatı Ödüllerini takdim edecek festivalde bu yıla özel olarak iki yarışma daha düzenlenecek. Şu ana dek 120 ülkeden 3595 filmin başvurduğu festival, bu yıl misafir ülke olarak İtalyan sinemasını seçerek ilgili atölyeler, sergiler ve ustalık dersleriyle beraber 5 dalda Kanatlı Denizatı Ödüllerinin verileceği İtalyan Kısa Filmleri Yarışması’na ev sahipliği yapacak. Uşak’ın emperyalist işgalden kurtuluşunun 100. yılı onuruna düzenlenecek olup bundan böyle festivalin daimi yarışmalarından olması planlanan “Uşak Kısa Film Yarışması”nda ise konu itibarıyla Uşak’la ilgili olan ve/veya çekimleri Uşak’ta gerçekleşen kurmaca ve belgesel filmler, 5 dalda Kanatlı Denizatı Ödüllerinin yanı sıra para ödülü için de yarışacak. “Uşak Kısa Film Yarışması”nın son başvuru tarihi ise 25 Kasım.

Salgın nedeniyle önceki iki yılda çevrimiçi gerçekleşen Uşak Kısa Film Festivali, bu yıl ulusal ve uluslararası sinema sanatçılarını ve sinemaseverleri bir kez daha Uşak’ta ağırlamaya hazırlanırken, festivalin büyük ilgi çeken çevrimiçi etaplarını da sürdürerek hibrit bir festival deneyimi sunacak. Jüri üyeleri ve ayrıntılı programın önümüzdeki süreçte açıklanacağı, Türkiye’de ve dünyada kısa film sanatının öne çıkan yapıtlarının, konserler, sergiler, atölyeler ve söyleşilerle birlikte sanatseverlerle buluştuğu Uşak Kısa Film Festivali’ne başvuru ve ayrıntılı bilgi için;

https://usakfilmfest.com/


09 Ağustos 2022