Uşak Üniversitesi İletişim Fakültesi

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü’nün katkılarıyla, Uşak 100. Yıl Kültür Sanat Turizm ve Tanıtım Derneği, apart ve Uşak Üniversitesi İletişim Topluluğu tarafından, fakültemiz dekanı Prof. Dr. Murat Sezgin'in başkanlığı, fakültemiz araştırma görevlisi Dr. Onur Keşaplı'nın yönetmenliğinde 13-21 Aralık tarihlerinde 9. kez düzenlenecek olan Uluslararası Uşak Kısa Film Festivali’nin finalistleri ve Ara Seçici Kurul’u açıklandı.

Ön Jüri kararıyla resmi seçkiye alınan 100 film arasından hangilerinin hangi dallarda yarışacağını belirleme görevini üstlenen ve bu alanda bir ilk olma özelliği taşıyan Ara Seçici Kurul’da bu yıl yapımcı Çağlar Bocut, yazar Ecem Arslanay, festival koordinatörü Esra Demirkıran, oyuncu Nurdan Albamya İnce, yönetmenler Hasan Doğan ve Veysel çelik ile akademisyenler Emre Doğan, Talha Altınkaya ve Zeynep Merve Uygun yer aldı.

Ara Jüri’nin kararları doğrultusunda Ulusal Kısa Film Yarışması’nda Özgürcan Uzunyaşa’nın yönettiği “Cehennem Boş, Tüm Şeytanlar Burada” 7 dalda, Alican Durbaş’ın yönetimindeki “Uzak Ayna” ise 6 dalda Kanatlı Denizatı Ödülleri için yarışacak. Uluslararası Kısa Film Yarışması’nın finalistleri arasında iki isim dikkat çekiyor. Edebiyat dünyasının efsanevi kalemi Gabriel Garcia Marquez’in yeğeni ve “Yüzyıllık Yalnızlık”ın Netflix uyarlamasının danışmanı Esteban Garcia Garzon, yönettiği “Invisibles” filmiyle Uşak’ta yarışacak. Festivalin ikinci sürpriz ismi, başta Cannes Film Festivali’nde yarışan “The Gentle Indifference of the World” filmi ve “Yellow Cat” adlı yapıtı olmak üzere dünya sinemasının en önemli yönetmenlerinden Adilkhan Yerzhanov. Kazak yönetmenin kısa filmi “Zoy’s Return”, Asya prömiyerini Uşak’ta yapacak ve Kanatlı Denizatı Ödülleri için yarışacak.

Ana yarışmaları ve etkinlikleri 13-17 Aralık tarihlerinde Uşak’ta, İtalyan Kısa Filmleri Yarışması ve butik etkinlikleri ise 19-21 Aralık’ta İstanbul’da gerçekleşecek olan festivalin, bu yıla özel yarışması halindeki “Uşak Kısa Film Yarışması”nın başvuruları ise 25 Kasım’a kadar devam edecek. Ayrıntılı bilgi için www.usakfilmfest.com adresi ziyaret edilebilir.

Tam programın ve Ana Jüri üyelerinin önümüzdeki haftalarda açıklanacağı 9. Uluslararası Uşak Kısa Film Festivali’nin 4 yarışmasında toplam 30 dalda takdim edilecek Kanatlı Denizatı Ödülleri için yarışacak finalist filmler ve sanatçılar ise şu şekilde;

Uluslararası Kısa Film Yarışması Finalistleri

August Sky – Yönetmen: Jasmin Tenucci

Hardly Working – Yönetmen: Total Refusal

Invisibles – Yönetmen: Esteban Garcia Garzon

Invisible Border – Yönetmen: Mark Siegfried Gerstorfer

Scale – Yönetmen: Joseph Pierce

The Last Days of Patriarchy – Yönetmen: Olmo Omerzu

The Other End of the Street – Yönetmen: Kálmán Nagy

Tibbits Hill – Yönetmen: Edith Jorisch

Trumpets in the Sky – Yönetmen: Rakan Mayasi

Zoy’s Return – Yönetmen: Adilkhan Yerzhanov

***

Ulusal Kısa Film Yarışması Finalistleri

En İyi Film

Bahçeler Put Kesildi – Yönetmen: Ali Cabbar, Yapımcı: Ali Cabbar

Cehennem Boş, Tüm Şeytanlar Burada – Yönetmen: Özgürcan Uzunyaşa, Yapımcı: Fahriye İsmaliova & Koray Arıgümüş

Koyun – Yönetmen: Benhür Bolhava, Yapımcı: Ersin Çelik

Our Ark – Yönetmen: Deniz Tortum & Kathryn Hamilton, Yapımcı: Fırat Sezgin

Stiletto – Yönetmen: Can Merdan Doğan, Yapımcı: Erkan Taşkıran

En İyi Yönetmen

Bugün Değil – Yağmur Mısırlıoğlu

Cehennem Boş, Tüm Şeytanlar Burada – Özgürcan Uzunyaşa

Koyun – Benhür Bolhava

Kule – Emre Birişmen

Larva – Volkan Güney Eker

En İyi Senaryo

Cehennem Boş, Tüm Şeytanlar Burada – Özgürcan Uzunyaşa, Yönetmen: Özgürcan Uzunyaşa

Gece Babamızı Ararken – Alkım Özmen, Yönetmen: Alkım Özmen

İntihar Bekçisi – Selin Aktaş, Yönetmen: Selin Aktaş

Navnişan – Aram Dildar, Yönetmen: Aram Dildar

Stiletto – Can Merdan Doğan, Yönetmen: Can Merdan Doğan

En İyi Görüntü Yönetmeni

Anima – Yusuf Emre Yalçın, Yönetmen: Yusuf Emre Yalçın

Cehennem Boş, Tüm Şeytanlar Burada – Ahmet Hamdi Eren, Yönetmen: Özgürcan Uzunyaşa

İstanbul İstanbul – Müslüm Şahin, Yönetmen: Demir Özcan

Larva – Volkan Güney Eker, Yönetmen: Volkan Güney Eker

Uzak Ayna – Barış Aygen, Yönetmen: Alican Durbaş

En İyi Sanat Yönetmeni

Cehennem Boş, Tüm Şeytanlar Burada – Onur Sekmen, Yönetmen: Özgürcan Uzunyaşa

Fırtına – Selen Hayal, Yönetmen: Esme Madra

İstanbul İstanbul – Ulduz Madatkhanova, Yönetmen: Demir Özcan

Korosi – Çiğdem Subaş, Yönetmen: Burcu Özkan

Uzak Ayna – Sermet Can Uzunoğlu, Yönetmen: Alican Durbaş

En İyi Kurgu

Bugün Değil – Rana Önoğlu, Yönetmen: Yağmur Mısırlıoğlu

Cehennem Boş, Tüm Şeytanlar Burada – Özgürcan Uzunyaşa, Yönetmen: Özgürcan Uzunyaşa

Larva – Volkan Güney Eker, Yönetmen: Volkan Güney Eker

Our Ark – Sercan Sezgin, Yönetmen: Deniz Tortum, Kathryn Hamilton

Uzak Ayna – Can Tümerk, Yönetmen: Alican Durbaş

En İyi Ses Tasarımı

Cehennem Boş, Tüm Şeytanlar Burada – Eren Dönmez, Yönetmen: Özgürcan Uzunyaşa

Fırtına – Metin Bozkurt, Yönetmen: Esme Madra

Fraktal: Para Adam – Gökhan Küçükoğlu, Yönetmen: Zahid Çetinkaya

Our Ark – Alican Çamcı, Yönetmen: Deniz Tortum, Kathryn Hamilton

Uzak Ayna – Utku Gerçik, Yönetmen: Alican Durbaş

En İyi Başrol Oyuncusu

Bahçeler Put Kesildi – Beran Soysal, Yönetmen: Ali Cabbar

Gece Babamızı Ararken – Mert Aykul, Yönetmen: Alkım Özmen

Kuşku – Beyti Engin, Yönetmen: Gökçe Pekhamarat

Koyun – Süleyman Kadim Kabaali, Yönetmen: Benhür Bolhava

Stiletto – Murat Kılıç, Yönetmen: Can Merdan Doğan

En İyi Yardımcı Oyuncu

Bahçeler Put Kesildi – Ezgi Sözmen, Yönetmen: Ali Cabbar

Benden Korkmana Gerek Yok – Tansu Biçer, Yönetmen: Recep Bozgöz

Bugün Değil – Çınar Yükçeker & Ömer Gökay Şanlıer, Yönetmen: Yağmur Mısırlıoğlu

Gece Babamızı Ararken – Sarp Bozkurt, Yönetmen: Alkım Özmen

Gece Kuşağı – Başak Kara, Yönetmen: Yasemin Demirci

En İyi Özel Efekt

Babamın Deniz Yatağı – Korgün Akgün, Yönetmen: Orkun Göntem

Fraktal: Para Adam – Serhan Barut & Yağmur Türkan Caner Yönetmen: Zahid Çetinkaya

Uzak Ayna – Baran Bayburt, Yönetmen: Alican Durbaş

En İyi Film Müziği

Ev Diye Bir Şey Yok – İsmail Çağrı Aygün, Yönetmen: Nur Özkaya

Fırtına – Berke Can Özcan, Yönetmen: Esme Madra

Navnişan – Agit Işık, Yönetmen: Aram Dildar

En İyi Makyaj

Fraktal: Para Adam – Gülşah Yayla, Yönetmen: Zahid Çetinkaya

Meryem – Büşra Bozkurt, Yönetmen: Celal Yücel Tombul

Uzak Ayna – Murat Polat, Yönetmen: Alican Durbaş

***

Ulusal Öğrenci Filmleri Yarışması

Belgesel Dalı

Başımdaki Dünya – Yönetmen: Yalçın Çifçi

Gulab Gul – Yönetmen: Semih Sağman

Sandes – Yönetmen: Berkay Özdinç

Canlandırma Dalı

Pimino – Yönetmen: Kerem Yörük

Supplant – Yönetmen: Zeynep Yıldız

Yaşlı Adam ve Deniz – Yönetmen: Eylül Yarkın

Kurmaca Dalı

Dördüncü Duvar – Yönetmen: Mehmet Kaan Karataş

Eskisinden Daha Kirli – Yönetmen: Erdem Sönmez

İçinden Sıyrılamadığım Betonlar – Yönetmen: Yusuf Yılmaz

***

İtalyan Kısa Filmleri Yarışması

Accamòra – Yönetmen: Emanuela Muzzupappa

Bataclan – Yönetmen: Emanuele Aldrovandi

Diorama – Yönetmen: Camilla Carè

Guinea Pig – Yönetmen: Giulia Grandinetti & Andrea Benjamin Manenti

Indelebile – Yönetmen: Martina Bonfiglio

 


12 Kasım 2022