Uşak Üniversitesi İletişim Fakültesi

 

Aday Öğrenci

 

1. Program Adı

 

Radyo Televizyon ve Sinema Bölümü

 

2. Program Türü

 

Lisans

 

3. Program Süresi

 

4 yıl (Azami 7 yıl)

 

4. Öğrenim Türü

 

Örgün öğrenim

 

5. Puan Türü

 

SÖZ

 

6. Öğrenim Dili

 

Türkçe

 

7. Kontenjan

 

70+2 

 

8. Hazırlık Durumu

 

İsteğe bağlı

 

9. Staj Durumu

 

Müfredatta Staj dersi bulunmamaktadır 

 

10. Taban Puanı

 

İkinci Öğretim              : 247,52530

 

Normal Öğretim           : 274,11316

 

11. En Düşük Başarı Sıralaması

 

İkinci Öğretim              : 218.439

 

Normal Öğretim           : 129.195

 

12. Programa Kabul Koşulları

 

Bölümümüze yeni başlayacak öğrencilerin kayıt işlemi, ÖSYM tarafından belirlenen tarihlerde yapılır. Kayıt yaptıracak şahısların Yüksek Öğretim Kurumu tarafından belirlenen şartları sağlaması yeterlidir.

 

13. Programa Özel Koşullar

 

Programa ait özel koşul bulunmamaktadır

 

14. Burs Olanakları

 

Bölümümüzün burs olanakları yoktur.

 

15. Programa Özel Materyal Bilgileri

 

Yoktur.

 

16. Program Kazanımları

 

Radyo Televizyon ve Sinema olmak üzere üç farklı alana sahip olan bölümümüzde, Radyo ve Televizyon kurumlarının işleyişini yönlendirebilecek, program formatlarını belirleyerek teknik boyutta yayın aşamasını gerçekleştirebilecek beceriye sahip, profesyonel elamanların yetiştirilmesi hedeflenmektedir. Sinema alanında ise, sinemanın sanatsal boyutundan hareketle prodüksiyon ve post prodüksiyon aşamalarının gerçekleştirebilmesine yönelik olarak teorik ve teknik bilgilere sahip, estetik bir vizyon kazanmış olan öğrencilerin yetiştirilmesi amaçlanmaktadır.

 

Bölümümüz sektöre radyo ve tv programcısı, kameraman, kurgucu, senaryo yazarı, televizyon ve film yönetmeni, görüntü yönetmeni olarak yetiştirilen, kuramsal ve uygulamalı bilgiyi sentezleyebilen profesyonel medya çalışanları ve sinemacıları olarak iş imkanına sahip olacaklardır. Radyo TV ve Sinemanın tarihsel, kuramsal ve teknik gelişimine temel düzeyde hakim olur. Yazılı ya da görsel fikirleri yaratıcı süreçler içerisinde bir radyo, sinema ya da televizyon projesine dönüştürüp, özgün bir şekilde ifade eder. Özgün fikirleri ya da öyküleri sinematografik ve dramatik anlatıma uygun olarak senaryolaştırır. Bir radyo programını tüm yapım aşamalarından geçirip yayına hazır hale getirir. Bilimsel bir çalışmada ne tür bilgi kaynakları ve kanallarına ihtiyaç duyulduğunu öğrenerek söz konusu kanallar aracılığıyla bilimsel bilgiye erişir.

 

17. Mezuniyet Koşulları

 

Eğitim programını başarı ile tamamlayan, başarısız dersi olmayan ve Genel Ağırlıklı Not Ortalaması (GANO) en az 2.00 olup 240 AKTS krediye ulaşanlar mezun olmaya hak kazanır. Öğrencinin mezuniyet durumu danışmanı ve bölüm başkanı tarafından değerlendirilir ve mezuniyet kararı bölüm yönetim kurulu tarafından alınır.

 

18. Yerleşke Bilgileri

 

Bölümümüz Uşak Üniversitesi 1 Eylül Kampüsü İletişim Fakültesi binası içerisinde konumlanmıştır.

 

19. Çift Anadal Durumu

 

Programımızda henüz çift anadal programı açılmamıştır.

 

20. Yan Dal Durumu

 

Programımızda henüz yan dal programı açılmamıştır.

 

 

 


Oluşturma: 25 Mayıs 2021